Share
działka nad jeziorem

Działka nad jeziorem – sposoby zagospodarowania

Własny kawałek ziemi w malowniczej okolicy zachęca do budowy pięknego domu. Przykładem takiego terenu jest właśnie działka nad jeziorem. Lokalizacja tego typu stwarza szerokie możliwości aranżacji. Co warto postawić na działce, by służyła jak najlepiej naszemu wypoczynkowi, a przy tym cieszyła oko? Sprawdźmy, jakie możliwości stwarza nam posiadanie parceli z dostępem do wody.

Inwestycja czy wypoczynek?

Zanim zaczniemy planować urządzenie naszego kawałka ziemi, warto odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie. Czy działka będzie tylko do naszej dyspozycji, czy też planujemy wynajmować ją, by dodatkowo zarobić? Za tym idą kolejne pytania, jak chociażby to, ilu gości maksymalnie pomieści nasza nowa posesja.

W większości przypadków urządzamy działkę dla siebie i najbliższej rodziny. Kawałek zielonego terenu pod miastem to świetny sposób na spędzenie weekendu, kiedy nie bardzo mamy czas na dalsze wyjazdy. Co w takim razie warto mieć na swoim terenie?

Domek czy altanka?

Jednym z kolejnych pytań jest to, czy planujemy na działce nocować. Altanka to świetne wyjście, ale sprawdzi się głównie latem, podczas dobrej pogody. Jeśli zależy nam także na komfortowym wypoczynku podczas niepogody, zdecydowanie lepiej postawić na domek z werandą. W przypadku domku warto z kolei zadbać o podstawowe wygody, jak łazienka czy kuchnia. Możemy też urządzić sobie w środku małą biblioteczkę. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj zabudowania się zdecydujemy, ważne jest, by zadbać o odpowiednie zabezpieczenie budynku przed wilgocią oraz przygotować twarde podłoże.

Dostęp do jeziora

Jeśli mamy bezpośredni dostęp do brzegu jeziora, możemy zdecydować się na wybudowanie pomostu. To świetne rozwiązanie zarówno ze względów wypoczynkowych, jak i estetycznych. Drewniany pomost z pewnością doda działce uroku. A przebywanie na nim to czysta esencja wakacji. Pomost przyda nam się także, jeśli posiadamy łódź albo lubimy czasem powędkować.

Rekreacja

Działka skłania do jedzenia na świeżym powietrzu, dlatego warto zadbać o miejsce na ognisko albo wybrać bardziej nowoczesne rozwiązanie w postaci elektrycznego grilla. Niezależnie od wyboru, przygotujmy również odpowiednie siedziska i przestrzeń dookoła, aby ewentualni goście mogli swobodnie korzystać z przygotowanych atrakcji. Jeśli zależy nam na wakacyjnym klimacie, możemy zaoferować gościom leżaki oraz hamaki.

O czym warto pamiętać, zanim kupimy działkę?

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej działki, sprawdźmy dokładnie, jaki jest charakter terenu i czy możliwe będzie na niej budowanie. Warto rzucić też okiem na lokalne plany zagospodarowania przestrzennego. Jeśli mamy do czynienia z działką rolną, musimy posiadać status rolnika, by móc postawić zabudowę siedliskową. Jeśli nie posiadamy takiego statusu, pozostaje nam nieco bardziej skomplikowane rozwiązanie, czyli odrolnienie działki.

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, działka może być także znakomitym źródłem dochodu. Niekoniecznie musimy się od razu zajmować agroturystyką i przyjmować gości. Dobrym pomysłem jest na przykład udostępnianie parkingu. Jeśli możemy zainwestować więcej, ciekawym sposobem na biznes jest wypożyczalnia sprzętu wodnego.