Share
piękne jezioro

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości na Mazurach

Szukasz podpowiedzi, jak zainwestować w nieruchomości? My radzimy zainteresować się Mazurami – polska kraina jezior niezmiennie przyciąga mnóstwo ludzi spragnionych kontaktu z piękną i dziką naturą. Zarówno turystów, jak i osoby zainteresowane osiedleniem się tu na stałe. Dlatego nieruchomości w tym regionie przynoszą duży zwrot i zyskują na wartości.

To, co obecnie dzieje się w polityce pieniężnej oraz w gospodarce, napędza koniunkturę w nieruchomościach. Niskie oprocentowanie lokat w połączeniu z tanim kredytem sprawiły, iż coraz więcej osób inwestuje w nieruchomości. Nie trzeba dysponować wielkim kapitałem, aby w to wejść. Wystarczy kwota na wkład własny i zdolność kredytowa. Bo dobrze wybrana nieruchomość, nawet przy zakupie za pożyczone pieniądze, będzie rentowna.

Zarabiać na nieruchomościach można na dwa sposoby: albo lokować w nich wolne środki, licząc na wzrost wartości i późniejszą sprzedaż z zyskiem, albo inwestować z zamiarem zarabiania na wynajmie lub sprzedaży po zabudowaniu.

W obydwu przypadkach warto zwrócić uwagę na Mazury. Jest to obszar o bardzo dużej atrakcyjności przyrodniczej. Tradycyjnie przyciąga mnóstwo turystów – to tutaj już za PRL-u znajdowały się wielkie zakładowa i rządowe ośrodki wypoczynkowe. W końcu wśród malowniczych jezior, w otulinie wiekowych lasów można zaznać wytchnienia od miejskiego zgiełku.

W obecnych czasach coraz więcej ruchu turystycznego obsługiwanego jest przez małe, prywatne podmioty, a nie przez duże ośrodki. Na popularności zyskuje najem krótkoterminowy, którego obsługę ułatwiają dedykowane serwisy internetowe takie jak Airbnb. Z tego względu działka w atrakcyjnej okolicy na Mazurach może być świetną inwestycję kupioną pod cele turystyczne.

Należy pamiętać, że w przypadku gruntów zawsze obowiązywać będzie zasada, iż ograniczone zasoby nieuchronnie drożeją. Ziemi nie przybędzie, a chętnych jest coraz więcej, co przekłada się na systematyczny wzrost cen. Dzięki temu rynek nieruchomości jest bardzo stabilny – występują okresowe spadki stawek, jednak w ujęciu długoterminowym zawsze widać wzrost wartości. Tę stabilność widać w trudnych czasach, takich jak chociażby pandemia COVID-19 – mimo problemów niemal całej gospodarki, nieruchomości wyszły z tego obronną ręką.

W przypadku szukania inwestycji nieruchomościowej na Mazurach dochodzi aspekt rosnącej popularności tego regionu. Ma on dużo do zaoferowania turystom szukającym wytchnienia. Coraz więcej osób decyduje się wybudować sobie drugi, wypoczynkowy dom lub chociaż domek letniskowy. Kreują one rosnący popyt na działki, przez co ich ceny rosną.

Jednak na nieruchomości na Mazurach można zarobić nie tylko przez odsprzedaż. Dobrym rozwiązaniem jest także czerpanie zysku z wynajmu. Najem krótkoterminowy pokoi lub domków to dochodowa działalność, często nie wymagająca dużego nakładu pracy. Dom z kilkoma sypialniami i ogrodem, do tego położony w spokojnej okolicy nad jeziorem zawsze będzie przyciągał chętnych, także poza typowym sezonem (szczególnie jeśli zadbamy, aby oferował atrakcje niezależne od pogody, np. saunę czy możliwość zorganizowania ogniska lub kuligu).

Poczytam także .