Co jest podstawą korzystnego inwestowania w nieruchomości? Lokalizacja. Ta prosta zasada dotyczy także nieruchomości turystycznych. Dlatego, jeżeli przymierzasz się do tego typu inwestycji, zapoznaj się z przygotowaną przez nas garścią porad, jak znaleźć działkę, która pozwoli ci uzyskać duży zysk z turystyki.
Jeśli chodzi o ujęcie tego tematu z perspektywy inwestycji w mieście, to oczywiste jest, że jest to temat dla osób z bardzo dużym zapasem kapitału lub ogromną zdolnością kredytową. Nie ma sensu stawianie w mieście domu pod wynajem dla turystów, chyba że mówimy o obrzeżach miasta. Bliżej centrum ceny działek są na tyle duże, iż uzasadnione biznesowo byłoby jedynie postawienie aparthotelu. Jest to ogromna inwestycja, za którą odpowiada sztab ludzi. Kryteria dotyczące lokalizacji będą tu głównie dwa: jak najbliżej centrum i jak najbliżej centrów biznesowych (czyli skupisk biurowców).
Więcej niuansów ma poszukiwanie działki pod małą inwestycję turystyczną. Ostatnio coraz popularniejsze jest zarabianie na wynajmie domków na doby. Rynek ten bardzo się rozrósł w ostatnich latach, głównie za sprawą serwisów internetowych ułatwiających turystom wyszukiwanie ofert z najmem krótkoterminowym.
Koronawirus mocno zaszkodził temu rynkowi, lecz można się spodziewać, że gdy pandemia zostanie opanowana, wróci sytuacja sprzed czasów koronawirusa. Znowu pojawi się mnóstwo turystów i wynajem na krótki termin ponownie zacznie przynosić duże zyski.
Jeżeli chcesz zacząć zarabiać w ten sposób do wyboru masz albo zakup gotowego domku, albo nalezienie wolnej działki i postawienie na niej nieruchomości (lub kilku). Drugie rozwiązanie daje szanse na dużo lepszą okazję, jednak wymaga też większego nakładu pracy, w tym na wyszukanie odpowiedniej nieruchomości.
Wśród turystów na popularności zyskały obiekty nie tylko położone na obszarach tradycyjnie uważanych za najbardziej atrakcyjne, jeśli chodzi o wypoczynek, tj. nad morzem i w górach. Coraz częściej dużo chętnych znajdują domki zlokalizowane po prostu w spokojnej okolicy. Przyjezdni szukają tam albo wytchnienia, albo możliwości niekrępującego spotkania się w większym gronie.
Oferty działek można znaleźć w tradycyjnych kanałach z nieruchomościami na sprzedaż – w portalach nieruchomościowych, w agencjach pośrednictwa czy w gazetach z lokalnymi ogłoszeniami. Są to dobre źródła, jednak należy pamiętać, iż dobra cena nie gwarantuje dobrej inwestycji. Często za niską ceną kryją się mankamenty, zazwyczaj wynikające z położenia działki. Co z tego, że okolica jest piękna, jeśli obok znajduje się kompleks obór lub fabryka?
Zidentyfikowanie działki dobrej na inwestycję turystyczną wymaga znajomości okolicy. Dlatego najłatwiej szukać w miejscach, które znamy. Jeśli to nie jest możliwe, każdą obiecującą ofertę trzeba sprawdzić podczas osobistej wizyty (najlepiej nie jednej, ale kilku). Będąc na miejscu można przyjrzeć się otoczeniu, sprawdzić, czy nie ma tam uciążliwych obiektów, ale też zorientować się, czy ich budowa nie jest przypadkiem zaplanowana. Wizyta na miejcu daje też szansę znalezienia oferty sprzedaży działki bezpośrednio u właściciela – po upatrzeniu miejsca można po prostu wypytać ludzi, kto posiada dany kawałek ziemi i sprawdzić, czy nie jest zainteresowany odsprzedażą.