Turystyka może być bardzo intratnym źródłem dochodu. To kierunek, w którym warto spojrzeć, jeśli rozważa się inwestowanie w nieruchomości. Co ciekawe – w ostatnich latach bardzo mocno rozwinął się rynek najmu krótkoterminowego, dzięki czemu na turystach z powodzeniem zarabiać może także mały inwestor.
Dla osób dysponujących dużym kapitałem wybór jest spory. Można zdecydować się na tradycyjne “noclegownie”, takie jak hotele, hostele czy pensjonaty. Można też kupić cały pakiet mieszkań i wejść inwestycyjnie w tzw. aparthotel, czyli obiekt turystyczny formalnie udający normalny, wielorodzinny budynek mieszkalny.
Z punktu widzenia małego inwestora interesujący jest jedynie wynajem krótkoterminowy. W ostatnich latach przeżywał on istny rozkwit, a to za sprawą internetowych serwisów pozwalających wyszukiwać prywatne oferty wynajmu na krótki termin. Trend ten rozpoczęło Airbnb, lecz obecnie obecnych jest więcej graczy, np. booking.com.
Tego typu serwisy są bardzo wygodnym i niezastąpionym narzędziem dla osoby chcącej zarabiać na wynajmie krótkoterminowym. Umożliwiają zamieszczenie opisanej i zaopatrzonej w materiały foto oraz wideo oferty oraz zarządzanie terminarzem rezerwacji. Do tego oferty powiązane są z profilem właściciela, przez co całość zyskuje na wiarygodności i pozwala potencjalnemu klientowi zweryfikować bezpieczeństwo interesującego go noclegu.
W praktyce oznacza to, że niewielkim kosztem i bez dużego nakładu pracy właściciel lokalu uzyskuje dostęp do ogromnej bazy klientów. To właśnie dzięki takim serwisom wynajem krótkoterminowy rozkwitł i stał się jednym z najpopularniejszych sposobów zarobkowania na nieruchomościach.
W co inwestować?
Inwestycja w nieruchomość turystyczną, niezależnie czy związaną z najmem krótkoterminowym, czy nie, będzie najbardziej korzystna, jeśli uda się upolować okazję. Tutaj czai się dużo pułapek, ponieważ większość ofert wyglądających na okazje to nieruchomości o bardzo niskim potencjale komercjalizacji. Wybranie czegoś korzystnego wymaga rozeznania nie tylko na rynku nieruchomości w ogóle, ale także w lokalnych realiach. Taka wiedza pozwala ocenić, czy cena jest rzeczywiście korzystna, oraz czy dana lokalizacja ma turystyczny potencjał.
Jak zwykle w takich przypadkach zazwyczaj najlepsze okazje można trafić szukając mieszkań do remontu. Istotne jest to, aby przed zakupem oszacować wysokość nakładów niezbędnych do doprowadzenia lokalu do docelowego standardu. Po raz kolejny więc – taka inwestycja wymaga wiedzy lub skorzystania z usług kogoś, kto tę wiedzę posiada.
Używany lokal w złym stanie w niektórych przypadkach daje szansę wejście w posiadanie apartamentu pod wynajem za niższą niż rynkowa cenę. Mówimy tu o cenie zakupu powiększonej o koszt remontu. Ten drugi można zminimalizować jak najwięcej prac realizując we własnym zakresie oraz samemu wyszukując materiały w najkorzystniejszych cenach. Jest to rozwiązanie bardzo czasochłonne, lecz w przypadku małego inwestora – warte rozważenia. Po jednorazowym zainwestowaniu w taki lokal, uzyskuje się dobre źródło niemal pasywnego dochodu.