Share

Zarządzanie nieruchomością turystyczną na odległość jak to zrobić

Inwestycja w nieruchomość turystyczną może być dobrym sposobem na pomnażanie majątku. Często mówi się, że jest to dochód pasywny, jednak w praktyce może się okazać, iż zarządzanie czymś takim będzie wymagało mnóstwo czasu i kompetencji, stając się niemal pracą na pełen etat. Z tego względu może to być ciężkie do pogodzenia z dotychczasowym trybem życia. Przeszkodą w samodzielnym zarządzaniu może też być odległość – niekoniecznie inwestujemy tam, gdzie mieszkamy. Jak więc zarządzać nieruchomością turystyczną na odległość?

Złożoność problemy w dużej mierze zależy od rodzaju nieruchomości. Najmniej problematyczna będzie inwestycja w apartament w aparthotelu lub condohotelu, który oferuje obsługę recepcyjną. W takim obiekcie czasami obsługa jest kompletna, co oznacza, że właściciel musi się zajmować jedynie pozyskiwaniem klientów. Jak widać tego typu rozwiązanie sprawdzi się nawet przy bardzo dużych odległościach, np. w przypadku apartamentów położonych w innym kraju.

Co jednak, gdy nieruchomość nie jest objęta taką opieką zarządczą? W takim przypadku nie pozostaje nic innego, jak poszukać usług zarządcy nieruchomości. Obecnie rynek najmu jest tak duży i ten typ inwestowania stał się tak popularny, że bez problemu znajdziemy odpowiedniego fachowca. Wiele agencji nieruchomości obok pośredniczenia w transakcjach kupna i sprzedaży, zajmuje się także zarządzaniem najmem.

Najprościej będzie znaleźć kogoś, kto się zaopiekuje naszą nieruchomością, w przypadku mieszkania. Zarządzanie lokalami mieszkalnymi to popularna specjalizacja i jest dużo takich ofert na rynku. W wielu przypadkach nie wymaga to zbyt dużego nakładu pracy, dzięki czemu usługa nie będzie bardzo droga.

Sprawy komplikują się przy innym typie nieruchomości turystycznych. Jeśli zainwestowaliśmy w hotel, hostel, schronisko, pensjonat czy cały aparthotel, zazwyczaj sam zarządca nie wystarczy. Taki obiekt jest już samodzielną firmą, w której trzeba wykonywać szereg różnych prac, takich jak chociażby sprzątanie, bieżąca konserwacja budynku, administrowanie budynkiem, obsługę gości, ewentualnie także świadczenie dodatkowych usług, np. kulinarnych czy rekreacyjnych. Wszystko to sprawia, iż tego typu duża nieruchomość turystyczna wymaga po prostu zatrudnienia kierownika.

Jak sam widzisz, powyższe ustalenia wcale nie oznaczają, iż w rolę takiego kierownika nie może wcielić się zarządca nieruchomości. To wszystko kwestia tego, jak będzie zorganizowana praca w naszym obiekcie. Jeśli najwięcej obsługi będą wymagały właśnie czynności związane z zarządzaniem nieruchomością, tego typu fachowiec może się okazać dobrym rozwiązaniem.

Przy mniejszych inwestycjach z pomocą mogą przyjść agencje nieruchomości. Niektóre z nich posiadają w ofercie pakietowe rozwiązania, kuszące nie tylko przejrzystością zasad, ale też ceną.

Zanim podejmiesz decyzję o zatrudnieniu zarządcy lub agencji, sprawdź kompetencje wybranego fachowca. Możesz np. zapytać o obecnie zarządzane obiekty, poszukać opinii w internecie czy poprosić o kontakt z dotychczasowymi klientami.

Polecamy także zajrzeć na stronę naszego partnera .