Share

Rodzaje nieruchomości turystycznych

Obiekty turystyczne to jeden z ciekawszych segmentów rynku nieruchomości. Możliwości inwestycyjnych jest sporo, ponieważ branża noclegowa jest mocno rozwinięta i oferuje usługi w wielu, różnych formatach. Tego typu obiekt może być ciekawą opcją dla osoby szukającej sposobu na intratne ulokowanie kapitału.

Tradycyjnie największą część ruchu turystycznego obsługują hotele, czyli obiekty nastawione typowo na masowe dostarczanie usług noclegowych, wraz z usługami komplementarnymi. Hotel w dobrej lokalizacji oraz o dopasowanym do lokalnego popytu standardzie może być prawdziwą żyłą złota. Jednak problem jest taki, że jest to niezwykle droga inwestycja. Taki obiekt nie tylko jest duży, ale też posiada sporo wyposażenia oraz musi oferować dodatkowe usługi, takie jak chociażby obsługa recepcyjna czy restauracja.

Oczywiście można postawić na mniejszy obiekt, w niskim standardzie – niewielki hotel robotniczy w dobrym miejscu także może się okazać trafioną inwestycją.

Duży nakład kapitału związany jest też z zakupem ośrodka wypoczynkowego. Jest to kompleks składający się z części noclegowej oraz usługowej, położony w atrakcyjnym turystycznie miejscu, np. nad jeziorem czy w zalesionej okolicy. Ośrodek wypoczynkowy przyciąga klientów na dłuższe pobyty – spędza się tam urlopy. Związany jest więc z mniejszą obsługą rotacji gości, a część usługowa pozwala generować dodatkowe dochody.

Powyżej wymienione rodzaje obiektów turystycznych wymagają dużych nakładów. Nie wyczerpują one jednak możliwości – także osoba dysponująca mniejszym kapitałem znajdzie coś dla siebie w segmencie obiektów turystycznych.

Prawdziwym eldorado dla małych inwestorów są kwatery przeznaczone pod najem krótkoterminowy. Rynek ten został rozruszany przez portale internetowe typu Airbnb, pozwalające turystom szybko odnaleźć ofertę noclegu w interesujących ich lokalizacji. Zaletą wynajmu krótkoterminowego jest jego duża dochodowość w porównaniu z najmem długoterminowym. Płatności dokonywane są za dobę, więc stawki są dużo wyższe, kilkakrotnie. Wada to konieczność ciągłego opiekowania się takim mieszkaniem – goście wymieniają się nieustannie, trzeba więc zadbać o przekazanie kluczy, odebranie ich, posprzątanie lokalu itp.

Jeszcze jedną istotną zaletą zarabiania na wynajmie krótkoterminowym jest bardzo niski próg wejścia. Rozpocząć można od jednego mieszkania, kupionego czy to za gotówkę, czy na kredyt. Można nawet znaleźć wspólnika i wydać tylko część kwoty, a później dzielić się zyskami.

Jednak także w tym segmencie istnieje miejsce dla dużych inwestorów. Coraz popularniejsze jest kupowanie pakietów mieszkań lub nawet całych budynków, z przeznaczeniem pod wynajem krótko- lub długoterminowy. Przy takim rozwiązaniu czasami dochodzi utrzymanie obsługi recepcyjnej, jeśli budynek jest w wysokim standardzie.

Na rynku turystycznym obecne są także inne typy obiektów noclegowych, jak hostele czy pensjonaty. Zainwestowanie w tego typu nieruchomość wymaga znajomości lokalnych realiów – w miejscu, gdzie jest duży ruch turystyczny, mogą się okazać strzałem w dziesiątkę.